Spotkanie patriotyczno-historyczne w Raniżowie

Kilkadziesiąt osób przybyło 8 sierpnia br. na spotkanie historyczno-patriotyczne związane z obchodami upamiętnienia 78-rocznicy banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Raniżów Władysław Grądziel. Patronat medialny: Polskie Radio Rzeszów, Katolickie Radio Via, TVP3 Rzeszów, Gazeta Codzienna Nowiny, Gazeta Parlamentarna, Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego im. ppor. Lubomira Radłowskiego w Rzeszowie, Przegląd Kolbuszowski, portal internetowy Kurier Rzeszowski, portal Kresy.pl.W spotkaniu uczestniczyli: prof. Adam Kulczycki – publicysta, wykładowca akademicki; Dariusz Sobolewski - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Raniżowie; Bronisław Stec – Wójt Gminy Raniżów w latach 1990-1995; Tadeusz Sondej – Kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej w Raniżowie; Marcin Bardjan – Przewodniczący Rady Gminy Rakszawa; Maria Kobylarz – Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Raniżowskiej; Renata Śliż – Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Mazurach.

Spotkanie rozpoczęło się wernisażem wystawy pt. Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej” (wystawę przygotowało Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Oddział Lublin). Odbyła się także promocja książki „Nie zabijaj. Nacjonalizm i ludobójstwo na kresach wobec kościoła, etyki chrześcijańskiej i zasad humanizmu” (red. Włodzimierz Osadczy i Adam Kulczycki). Następnie wystąpili laureaci Powiatowego Konkursu Piosenki Patriotycznej, Gminnego Konkursu Piosenki Żołnierskiej oraz Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej. Przepiękne utwory patriotyczne kolejno wykonali: Amelia Rzeszutek, Kajetan Rzeszutek, Magdalena Kasica, Emilia Chorzępa, Kornelia Bełza, Oliwia Żak, Nadia Bardjan, Karolina Żyła oraz Ewa Krząstek. Końcowym punktem wydarzenia była prelekcja prof. nadz. dr. hab. Adama Kulczyckiego na temat: „Wołyń ’43: Walka o pamięć – walka o Polskę w 78-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach (Wołyń, Galicja Wschodnia i Lubelszczyzna)”.

- Rzeź wołyńska jest z pewnością jednym z najtragiczniejszych epizodów historii Polski w czasie II wojny światowej. Doświadczony przez brutalne okupacje – niemiecką i sowiecką – naród został podstępnie zaatakowany przez pozornie neutralnego sąsiada – opowiadał prof. dr Adam Kulczycki, wykładowca akademicki i publicysta kresowy, prezes Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresów im. ppor. Lubomira Radłowskiego w Rzeszowie. - Pozornie, bo choć Ukraińcy nie dysponowali wówczas własnym państwem, nie kryli się z antypolskim poglądami, kierując się pragmatyzmem w doborze sojuszników. Warto w tym miejscu postawić kilka istotnych pytań. Czy zatem Ukraina ma za sobą nazistowską przeszłość, czy też mariaż z hitlerowcami był jedną z form walki o niepodległość? Skąd tak silne antypolskie nastroje, które doprowadziły do rozlewu krwi na ogromną skalą? Czy Wołyń to dzisiaj sprawa zamknięta, czy też wciąż jątrząca się rana, która prawdopodobnie nie zabliźni się nigdy?




Popularne posty z tego bloga

Noworoczne spotkanie w Zielonce

Zawody Wędkarskie na Rajskiej Dolinie w Pogwizdowie Starym

Eliminacje Gminne XLVII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” w Raniżowie